
A kötődésről elég gyakran esik szó a mindennapi életünkben, még ha nem is vesszük észre, hogy éppen ezt a témát érintjük.
„Nem kötődöm eléggé hozzá”, „Túlságosan függök tőle”, „Úgy érzem, egyszer ellök magától, aztán megfojt a szeretetével”… Ismerős mondatok? Valószínűleg igen, hiszen a felnőttkori kötődés egy sokakat érdeklő téma.
Te tudod, hogyan kötődsz a partneredhez?
Nézzük meg, milyen típusai lehetnek és milyen problémákba ütközhetünk az egyes kötődési stílusok esetén.
A csecsemő egy evolúciós késztetéstől vezérelve törekszik arra, hogy gondozójával kapcsolatot alakítson ki. Ez a kapcsolat a gyermek biztonságát szolgálja; megvédi a potenciális veszélytől, miközben lehetőséget teremt a külvilág megismerésére.
Ennek a későbbiekben is nagy jelentősége lesz, hiszen ezek alapján fogja értékelni párkapcsolatait, kortárs kapcsolatait és egyéb szociális kapcsolatait is.
Az a modell, amit bemutatok Nektek 4 kategóriába sorolja a kötődési stílusokat, az alapján, hogy milyen a szorongás (elutasítástól való félelem) és az elkerülés szintje.
A stílusokaz tehát az határozza meg, hogy milyen az énképünk és milyen másikról kialakított képünk.
Biztonságos (pozitív énkép + alacsony elkerülés)
A biztonságosan kötődő személy könnyen közel kerül másokhoz, nem zavarja a kölcsönös függés. Önbizalma rendben van, ezért nem fél attól, hogy nem fogadják el mások, vagy elhagyják. Bizalomteli, könnyen alakít ki intim kapcsolatokat.
Jellemző mondatai:
„Viszonylag könnyen tudok közel kerülni másokhoz érzelmileg.”
„Nem okoz gondot másokban megbíznom és az sem okoz gondot, ha mások támaszkodnak rám.”
„Nem aggaszt az egyedüllét, vagy, hogy mások nem fogadnak el.”
A biztonságosan kötődő emberek általában pozitívan látják önmagukat és partnereiket. Ugyancsak pozitívan ítélik meg kapcsolataikat is. Gyakran nagyobb elégedettségről és harmóniáról számolnak be a kapcsolataikat illetően, mint más kötődési stílussal rendelkező emberek.
Felismered benne magadat?
A további stílusokat a következő posztokban mutatom be.