Az öngyilkosság megelőzésének világnapja

Az öngyilkosság megelőzésének világnapja

Az öngyilkosság megelőzésének világnapja: legtöbbször megelőzhető (lenne) a tragédia!

Nagyon sok esetben nem is meghalni akar az, aki ilyesmin gondolkodik, hanem egyszerűen csak másképp akar élni. Mivel más eszköze nem nagyon van, így kér segítséget.

Ez a nap róluk, és a segítőkről szól.

Ha veszélyt látsz a környezeteben, vagy akár csak az előjeleit veszed észre, több dolog is van, amit tehetsz, de baromira fontos az is, hogy mit NE tegyél. Ezt jártam körül egy kicsit.

Miért akar valaki egyáltalán öngyilkos lenni?

Ennek ezer meg még attól is több oka lehet, még csak meg sem próbálom felsorolni. De egy biztos, nem egyik napról a másikra jut el idáig senki – maximum extrém pszichiátriai esetekben. 

Depresszió, alulmotiváltság, haszontalanság-érzés, hangulatingadozás. Rendszerint effajta viselkedésváltozások előzik meg az öngyilkossági kísérleteket. Simán el lehet odáig jutni, hogy azt érezze az ember, a világ egy jobb hely lenne nélküle.

Éppen ezért, ha a megfelelő időben kap segítséget, akkor jó eséllyel meg lehet menteni. Az öngyilkosságok mögött sokszor valamilyen pszichés betegség áll, de nagyon gyakori az is, hogy krízishelyzet adódik, amivel az egyén képtelen megbirkózni. Ilyen lehet egy szakítás, egy iskolai vagy munkahelyi kudarc vagy bármilyen élethelyzet, amivel a szokásos problémamegoldó eszközeinkkel nem tudunk boldogulni.

Mit NE tegyél?

Először is, NE bagatellizáld el, NE fordítsd el a fejedet, és főleg ne ítélkezz! Mivel erősen segítségre van szüksége az illetőnek, NE rúgj bele még egyet!

Mit tehetsz akkor?

Vedd véresen komolyan, ha valaki akárcsak megjegyzésként ejt el mondatokat egy lehetséges öngyilkossági kísérletről! Megmentheted az életét, ha odafigyelsz rá, és erősíted vele a kapcsolatodat, ugyanis a társas kapcsolatok bármilyen formája már képes segíteni. 

A legtöbben vészjeleket adnak, kommunikálnak kifelé is. 

„Az öngyilkossági krízisben lévő emberek valóban kommunikálják a tervüket: van aki nyíltan, de többségük nem egyenes módon. Előfordulhat kedves tárgyak elajándékozása, végrendelkezés-szerű közlések hangoztatása, esetleg személyes okmányok megsemmisítése. Jellemző az is, hogy az öngyilkosságra készülő emberek frissen keletkezett vagy régebb óta meglévő betegség kiújulására panaszkodnak. Kopp Mária írta le, hogy a veszélyeztetett emberek kb. 80 százaléka felkeresi háziorvosát, mielőtt tettét elköveti” (Zaleczky Elza, a Zalai Mentálhigiénés Egyesület elnöke, a Zalaegerszegi Lelki Elsősegély Telefonszolgálat vezetője)

Javasolhatsz pszichológus felkeresését, de azonnali lépés lehet a Lelki Elsősegély Telefonszolgálat felkeresése is. A szolgálat ingyenesen hívható az év minden napján, napi 24 órán keresztül a 116-123-as számon, bármely körzetből. A hívásokat képzett ügyelők fogadják és a segítséget kérő anonim marad. 

Nagyon nehéz és megterhelő lehet bárkinek is az öngyilkosságról beszélni. Akár saját magunk, akár embertársunk van nehéz élethelyzetben, fontos a mielőbbi segítségkérés és nyújtás. 

Ne várj ezzel egy percet sem!

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Hogyan veszekedjetek kevesebbet e-book